Jak samodzielnie odbierać poszczególne etapy docieplenia domu?
Termomodernizacja domu jednorodzinnego nie wymaga pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia w urzędzie. Nie wymaga również, by nad procesem docieplenia czuwał kierownik robót. Możemy się jednak na niego zdecydować. Wiąże się to z faktem poniesienia dodatkowych kosztów, ale równocześnie daje gwarancję iż wszystko zostanie dopilnowane. Jeśli się nie decydujemy na pomoc osoby, która specjalizuje się w odbiorach robót, to należy to zrobić we własnym zakresie. Jak samodzielnie odebrać poszczególne etapy dociepleń domu oraz na co zwrócić uwagę? Zapraszamy na wpis i zapoznanie się z wytycznymi.
Docieplenie/ocieplenie budynku jest elementem, na który będziesz patrzeć każdego dnia. Jest to element, który jest narażony na ciągłe działanie czynników atmosferycznych. Od jakości jego wykonania zależy, czy wzrośnie komfort mieszkania oraz czy obniżą się rachunki za ogrzewanie domu, ale i te za chłodzenie go latem. Z tego powodu jest to bardzo ważne, aby docieplenie wykonano perfekcyjnie oraz zgodnie z wytycznymi systemodawcy.
Zasady wykonywania oraz odbiorów całego systemu dociepleń zawarto w broszurze Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń „Warunki techniczne wykonawstwa, oceny i odbioru robót elewacyjnych z zastosowaniem ETICS” lub w opracowaniu ITB C8: Złożone systemy ocieplania ścian zewnętrznych budynków (ETICS) z zastosowaniem styropianu lub wełny mineralnej i wypraw tynkarskich (2020).
Oba opracowania bardzo dokładnie opisują wszystkie kroki dotyczące procesu docieplenia budynków jednorodzinnych. Zawierają wszystkie punkty, począwszy od formalności, projektowanie poprzez wybór systemu, sprawdzenie i przygotowanie podłoża, aż do dokładnej instrukcji wykonania systemu oraz do jego odbioru i eksploatacji.
Niektóre broszury możesz pobrać bezpłatnie z Internetu: klik, a część możesz zakupić tutaj: klik.
Jako inwestor masz możliwość, ale i konieczność samodzielnie kontrolować poszczególne etapy wykonywania systemu docieplenia domu:
- OCENA PODŁOŻA.
Czy przed przystąpieniem do prac dokonano oceny równości i płaskości podłoża,
czy określono stan i nośność podłoża,
oraz czy wykonawca usunął złuszczone farby,
czy zostały one oczyszczone szczotką i sprężonym powietrzem, - PRACE PRZYGOTOWAWCZE PRZED PRZYKLEJANIEM PŁYT TERMOIZOLACYJNYCH DO ŚCIANY.
Czy prace są wykonywane w odpowiedniej temperaturze,
czy ekipa dociepleniowa zagruntowała podłoże,
oraz czy zamontowała listwę cokołową (startową), - PRZYKLEJANIE PŁYT TERMOIZOLACYJNYCH.
Czy klej został nałożony metodą obwodowo punktową,
czy zapewniono przynajmniej 40% efektywnej powierzchni przylegania kleju do podłoża,
sprawdzenie czy wykonawca ułożył płyty w mijankę z min. 15 cm minięciem krawędzi płyt,
czy krawędzie płyt nie pokrywają się z krawędziami naroży otworów okien i drzwi,
należy zwrócić uwagę czy ewentualne szczeliny pomiędzy poszczególnymi płytami wypełniono pianką niskoprężną,
czy po płyty styropianowe po przyklejeniu zostały wyszlifowane, - MONTAŻ ŁĄCZNIKÓW MECHANICZNYCH.
Jeżeli to konieczne to czy wykonawca zastosował odpowiedni rodzaj łączników mechanicznych (kołków, dybli),
czy zastosował odpowiednią ilość łączników mechanicznych,
oraz czy łączniki zamontowano w odpowiednich miejscach, - PRACE PRZYGOTOWAWCZE PRZED WYKONANIEM WARSTWY ZBROJĄCEJ.
Jedną z ważniejszych rzeczy jest, aby zwrócić uwagę oraz sprawdzić prawidłowe wykonanie szczególnych miejsc na elewacji takich jak: szczeliny dylatacyjne, ościeży okien i drzwi, ochrona narożników i krawędzi, - WYKONANIE WARSTWY ZBROJĄCEJ ZBROJĄCEJ.
Bardzo ważnym elementem jest skontrolowanie zbrojenia z pasków siatki przy narożach otworów okien i drzwi (siatki diagolnale).
Kolejnym niezwykle istotnym elementem całego systemu jest prawidłowe zamontowanie siatki zbrojącej z włókna szklanego. Siatka powinna mieć odpowiednie zakłady oraz powinna ona być wtopiona w masę, tak by finalnie nie była widoczna. - WYKONANIE WYPRAWY TYNKARSKIEJ.
Ważne jest aby warstwa fakturowa była większa niż 1 mm. Powierzchnia powinna charakteryzować się jednorodnością, niezmiennością barwy i faktury, brakiem miejscowych wypukłości i wklęsłości.
Powierzchnia gotowego docieplenia nie powinna przekraczać dopuszczalnych odchyleń powierzchni i krawędzi.
Czy powyższe czynności można zrobić we własnym zakresie? Oczywiście, że można i choć jest to dość skomplikowane, to jest to do ogarnięcia. Warto się do tego wcześniej przygotować, przeczytać instrukcje i zobaczyć na co zwrócić uwagę oraz który element warto zobaczyć na jakim etapie. Warto znać swoje prawa oraz je egzekwować. Termomodernizacja to spory koszt oraz inwestycja na lata! Termomodernizacja domu to ogromna inwestycja, która ma na celu poprawienie komfortu mieszkania oraz radykalne obniżenie kosztów ogrzewania, więc warto mieć ten proces pod kontrolą. Od niego zależy czy będziesz zadowolony z przeprowadzonego docieplenia, zainwestowanych pieniędzy oraz będziesz cieszył się niższymi rachunkami i ciepłem nawet w najsroższą zimę. Termomodernizacja budynku wiąże się również ze zmianą wizualną domu, więc idealne wykonanie docieplenia, to estetyczny i miły dla oka wygląd budynku.
Jak samodzielnie odbierać poszczególne etapy docieplenia domu?
Nie zgadzaj się na zakończenie robót dociepleniowych bez odebrania ich, lub co gorsza na podpisanie dokumentów bez wcześniejszego obejrzenia prac. Nie wierz na 'słowo’ ekipy budowlanej, a potwierdź wszystko instrukcjami. Masz prawo wszystko obejrzeć, prosić o wszelkie dokumenty i mieć ciągły wgląd do nich. Sprawdzaj zgodność robót z instrukcjami oraz wytycznymi systemodawcy. Proś o pokazanie certyfikatów, szkoleń i innych dokumentów potwierdzających umiejętności ekipy. Masz prawo pytać i dostać odpowiedź na każdą wątpliwość, a dobry fachowiec rozwieje wszelkie wątpliwości. Dodatkowo sprawdzaj zgodność prac z podpisaną wcześniej umową i egzekwuj wszelkie nieprawidłowości.
Jeśli nie czujesz się na siłach, aby docieplenie domu odebrać samodzielnie, to warto umówić się z inżynierem budowlanym i porozmawiać o takiej usłudze. Inżynier budowlany rozwieje Twoje wątpliwości, podpowie oraz weźmie na siebie ciężar odbioru robót. Czasem warto zainwestować dodatkowe środki finansowe, ale mieć komfort psychiczny oraz zdjąć z siebie ciężar podejmowania trudnych decyzji. Odbiory robót to chleb powszedni dla inżyniera budowlanego i tematy, z którymi mierzy się codziennie. Dodatkowy koszt jest często warty spokoju psychicznego oraz komfortu psychicznego. Koszt odbioru przez fachowca to kwota rzędu paru setek złotych, a za tę kwotę klient może uniknąć dalszych niepotrzebnych kosztów liczonych w dziesiątkach tysięcy złotych oraz niezadowolenia z przeprowadzonego docieplenia. Warto korzystać z usług specjalistów oraz szukać konsultacji i wsparcia. Nie ma osoby, która znałaby się na wszystkim, a czasy budowlanych partyzantek dawno minęły. A dla twojego komfortu i zadowolenia z przeprowadzonej inwestycji, dobrze by było by minęły!