Co wybrać do docieplenia domu: styropian czy wełnę?
Mając już świadomość iż warto docieplić dom, by podnieść komfort mieszkania oraz obniżyć koszty jego utrzymania, warto podyskutować jeszcze nad materiałem. Co wybrać do docieplenia domu: styropian czy wełnę? Można by pomyśleć, a 'jaka to różnica’? No właśnie, bo przecież oba materiały właśnie do tego służą… Jednak styropian i wełna charakteryzują się zupełnie inną strukturą, możliwościami ułożenia oraz ceną.
MODELOWY DOM JEDNORODZINNY
Aby było łatwiej myślowo skupimy się na budynku jednorodzinny. Zakładamy iż budynek jest on realizowany ze ścianami z elementów murowanych (bloczki, pustaki). Posiada drewniany dach dwuspadowy kryty dachówką lub blachą. To bardzo prosta i podstawowa konfiguracja, która pomoże w poniższych rozważaniach.
Aby spełnić minimalne wymagania warunków technicznych w obecnych czasach budynek musi zostać ocieplony. Oznacza to, że do ścian, fundamentów i dachu należy dodać warstwę izolacji termicznej. Ważne by była ona o określonej przez projektanta grubości. Grubość materiału izolacyjnego zależna jest od jego rodzaju. Mówiąc konkretniej to od współczynnika λ (lambda) oraz od uzyskania wymaganego współczynnika przenikania ciepła. Nie wgłębiając się zbyt mocno w fizykę budowli przyjmujemy założenie, że ściany będą ocieplone warstwą izolacyjna od zewnątrz. Zastosujemy technologię lekką-mokrą (ETICS), a w dachu izolację umieszczaną pomiędzy krokwiami.
DACH
W tym przypadku ze względów ekonomicznych i praktycznych dach zostanie ocieplony wełną mineralną. A właściwie to wełną skalną. Będzie ona układana i wciskana pomiędzy krokwie. Jeśli to nie wystarczy, to będzie potrzebne ułożenie jeszcze jednej, dodatkowej, warstwy poza krokwiami. Zależy to od koniecznej grubości materiału izolacyjnego, której grubość musi obliczyć projektant.
Rozwiązanie to ma tą zaletę, iż łatwiej jest „powciskać” wełnę pomiędzy krokwie i różne zakamarki, które mogą powstawać przy więźbie drewnianej. Zapewnia to większą szczelność izolacji. Jeszcze jednym powodem jest to, iż wełna ma mniejszy opór dyfuzyjny niż styropian. Skutkuje to tym, że nadmiar wilgoci w postaci pary wodnej łatwiej przenika przez wełnę, niż przez styropian.
ŚCIANY ZEWNĘTRZNE
Zakładamy, że ściany zewnętrzne będą ocieplone systemem ETICS. Jednym ze składników systemu jest warstwa z materiału izolacyjnego. Jego grubość również musi określić projektant. W tym przypadku będą to płyty styropianowe o konkretnej grubości. Obecnie stosuje się takie od 10 cm do nawet 30 cm.
Dostawcy systemu ETICS określają wymagania dotyczące zastosowania całego systemu, a także prawidłowego klejenia płyt styropianowych. Szczegóły podane są również w poszczególnych instrukcjach.
FUNDAMENTY
Ławy fundamentowe lub płyta fundamentowa izoluje się również styropianem, ale innym niż ten stosowany do ścian. Stosuje się tutaj styropian przystosowany do środowiska, które panuje na styku gruntu z wilgocią.
PODSUMOWUJĄC
Jeśli chodzi o przyjęty modelowy budynek jednorodzinny są to rozwiązania spotykane najczęściej ze względów praktycznych i ekonomicznych. Nie oznacza to, że nie można zrobić inaczej. Decyzja o zamianie oraz doborze materiału izolacyjnego musi być podjęta świadomie. Podjęcie decyzji powinno uwzględniać wszystkie wady, zalety i specyfiki materiału izolacyjnego (np. zachowanie reżimu technologicznego). Dalej powinno uwzględniać cenę jego zakupu, ale i ceny robocizny przy aplikacji izolacji.