Od czego zacząć chcąc ocieplić dom?
Termomodernizacja domu to ogromna inwestycja, która ma na celu poprawienie komfortu mieszkania oraz radykalne obniżenie kosztów ogrzewania. Aby proces ten miał ręce i nogi, warto odpowiednio się do niego przygotować. Chcąc ocieplić dom warto zacząć od przygotowania dokumentacji projektowej domu. Jeśli tej dokumentacji nie ma, można wezwać fachowca, który określi z czego zbudowane są ściany oraz jakie są ich grubości. Mając te dane można przystąpić do określenia minimalnej grubości warstwy docieplenia budynku. Warstwy te dobiera się na podstawie obliczeń, więc należy to pozostawić fachowcom. Może to zrobić architekt lub inżynier budowlany.
Przy tego typu inwestycji, mimo iż nie ma takiego wymogu, warto jest zlecić wykonanie projektu wykonawczego. Projekt taki powinien zawierać zarówno obliczenia termiczne, kosztorys jak i szczegółowo rozrysowane detale i newralgiczne punkty, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wykonywaniu prac.
W praktyce często dzieje się tak, że grubość docieplenia jest dobierana przez wykonawcę na podstawie jego doświadczenia. Plusem tego rozwiązania jest brak dodatkowego kosztu, którym są precyzyjne obliczenia. Z drugiej strony w przypadku jeśli chcielibyśmy się starać o jakiekolwiek dofinansowanie w tytułu termomodernizacji budynku mieszkalnego, to urząd będzie wymagał obliczeń jako podstawy do wykonania docieplenia.
Wykonanie obliczeń warto zlecić przed jakimikolwiek decyzjami dotyczącymi sposobu, technologii oraz systemu.
Następnym krokiem jest wybranie odpowiedniego wykonawcy oraz sprawdzenie ofert pod kątem zgodności z otrzymanymi wcześniej obliczeniami. Warto zdecydować się na firmę, która wykona termomodernizację kompleksowo oraz na bazie kompletnego systemu.
Chodzi o to, by wykonawca dostarczył wszystkie materiały oraz akcesoria jednego producenta, a cały proces modernizacji był wykonany według pełnej instrukcji. Gwarantuje to zachowanie jakości i pełne wykorzystanie zalet danej technologii.
Koniecznie należy zawrzeć umowę na piśmie z wykonawcą. Umowa ta powinna zawierać:
- termin rozpoczęcia inwestycji
- termin zakończenia inwestycji
- sposób finansowania (zaliczki, transze)
- szczegółowy opis systemu, który zostanie zastosowany
- warunki gwarancji
- sposób wykonania modernizacji (według instrukcji systemodawcy lub instrukcji ITB)
- sposób i warunki odbioru wykonanych prac
Czy jest możliwe docieplenie budynku własnymi siłami?
Technicznie jest to możliwe, nawet często praktykowane, jednak nie mając w tym wprawy, wiedzy i praktyki, nie ma możliwości wykonać tego prawidłowo. Można popełnić wiele drobnych błędów, których późniejsza naprawa jest niemożliwa lub bardzo kosztowna. Chęć oszczędzenia pieniędzy na profesjonalnym wykonawstwie, gdzie sam materiał jest już sporą inwestycją, będzie skutkował wadami elewacji, które będziemy oglądać przez lata. Czy będzie w domu cieplej? Tak, będzie. Czy elewacja będzie wyglądała schludnie? Będą widoczne niedoskonałości oraz nierówności. Jest też możliwość iż nowa elewacja narażona na czynniki atmosferyczne będzie degradowana z powodu błędów wykonawczych. Wiele z nich nie będzie widocznych świeżo po modernizacji, a ujawni się po kilku latach.
Termomodernizacja domu jednorodzinnego nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia w urzędzie.
Termomodernizacja budynku wiąże się ze zmianą wizualną domu. Warto obejrzeć wzorniki producentów tynków i wybrać kolor oraz strukturę.