Założenia

Co daje docieplenie domu?

Po sporych podwyżkach nośników energii tj. gazu i prądu temat dodatkowego ocieplenia naszych domów bardzo szybko wróci do rozważań domowników. Z zagadnieniem tym jest związanych wiele aspektów ekonomicznych i technicznych. Najpierw warto odpowiedzieć na pytanie co i czy w ogóle daje docieplenie naszego domu.

Na początek najbardziej oczywista sprawa, czyli obniżenie zużycia energii. W praktyce idzie za tym obniżeniu rachunków na odgrzanie domu. Ten aspekt warto by było rozważyć pod pod kątem izolacyjności zarówno ścian i dachu.

Można przyjąć, że dzięki przemyślanym decyzjom i właściwym doborze izolacji, można zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet… do 80% kosztów. Sporo, prawda?

Drugim, choć dość często pomijanym i niezauważalnym aspektem jest obniżenie rachunków za energię do chłodzenia budynków. Mimo iż Polska nie leży na południu Europy i trudno mówić, że żyjemy w tropikach, to obecnie obserwuje się bardzo wysokie temperatury latem. Coraz częściej polskie budynki jednorodzinne wyposażone są w instalację chłodzenia. Schłodzenie budynków w lecie wymaga dostarczenia większej ilości energii (tak, niektórych może to zaskoczyć), niż ogrzanie tych samych budynków w zimnych miesiącach. W naszym kraju sezon grzewczy może trwać od miesiąca września do czerwca a upały czasem zaczynają się już na przełomie maja i czerwca a skończyć mogą nawet we wrześniu. Dobrze zaizolowany dom wolniej nagrzewa się latem i wolniej wychładza się zimą.

Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, że po dociepleniu budynku instalacja ogrzewania może pracować na niższych parametrach. Ma to wpływ na obniżenie temperatury czynnika grzewczego, a w konsekwencji niższą temperaturę grzejników. Skutkuje to tym iż powietrze nie jest tak bardzo suche jak przed dociepleniem. Efektem jest to, że o wiele przyjemniej mieszkańcom domu się oddycha, a i w nocy śpi się zdecydowanie lepiej.

Kolejną sprawą, ale również bardzo istotną, jest zanieczyszczenie powietrza w naszej bezpośredniej okolicy. Po dociepleniu spada zapotrzebowanie na energię budynku, a co za tym idzie spada potrzebna ilość paliwa. Ma to bezpośredni wpływ na ilość spalin, co jest szybko odczuwalne. W następstwie oddychamy czystszym powietrzem.

Następną sprawą jest eliminacja mostków termicznych. Mostki cieplne to te miejsca w ścianie naszego budynku lub dachu, które charakteryzują się wyraźnie gorszą izolacyjnością. W praktyce są to „punkty” na ścianach, gdzie ściana jest o wiele zimniejsza. Docieplenie budynku  nowymi technologiami pozwala usunąć te zimne mostki termiczne.

Zdarza się iż w pewnych miejscach budynków mieszkalnych, szczególnie w okresie zimowym, występują pleśni i zarodniki grzybów.
Pleśni i zarodniki grzybów są dla człowieka toksyczne. Mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Dlaczego tak się dzieje? Budynek ma zimniejsze miejsca. Mogą one być efektem jego konstrukcji, choć nie tylko. Najzimniejsze miejsca praktycznie w każdym domu to narożniki wewnętrze ścian oraz narożniku ścian zewnętrznych i stropu. W tych zimniejszych miejscach skrapla się para wodna (jak na przykład na zimnej szybie zbiera się para, a później skrapla – zjawisko to można zaobserwować w kuchni podczas, gdy dużo gotujemy, a okna są szczelnie zamknięte), a później na tych mokrych skroplinach wyrastają pleśni. Docieplając dom eliminujemy te zimne miejsca, uniemożliwiając skroplenie się pary wodnej, a w konsekwencji rozwój pleśni.

Kolejną ważną sprawą jest poprawa estetyki naszego budynku. To właśnie podczas docieplania go mamy wpływ na jego estetykę i zmiany wizualne (kolory, faktury, itp.). Czasem warto zmienić lub odświeżyć wygląd budynku, na który patrzymy… codziennie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.