Formalności

Czy zawiadomienie o zakończeniu budowy jest konieczne?

Od czasu do czasu zdarza nam się mieć do czynienia z kimś kto mieszka w domu, który nie ma odbioru. Dowiadujemy się o tym często, gdy przychodzi moment, że zaczyna mieć z tego powodu problemy. Proces budowlany został zakończony. Dom wykończony i urządzony. Co stoi na przeszkodzie, by po prostu w nim zamieszkać? Przyjrzyjmy się temu najpierw od strony prawnej.

 

Zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku jest to czynność prawna/dokument, który inwestor składa w odpowiednim urzędzie. Dokument ten przygotowuje kierownik budowy. Po formalnym zakończeniu budowy kończy się rola kierownika budowy.

 

W związku z tym, jeśli zamieszkasz w domu bez dokonanego odbioru, to oznacza to iż… mieszkasz na placu budowy!

Obecnie w Polsce istnieje wiele budynków, które są wybudowane i zamieszkane już od wielu, wielu lat, a wciąż nie mają uregulowanego stanu prawnego! Szczególnie dotyczy to budynków wznoszonych za czasów PRL, w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wznoszonych sposobem gospodarczym. Nie można natomiast powiedzieć iż temat nie tyczy się nowowybudowanych budynków.

W okresie PRL-u inwestorzy zadbali o pozwolenie na budowę, następnie o zdobycie materiałów budowlanych, a potem skupiali się na wybudowaniu domu przy pomocy znajomych i rodziny. Zwykle takie budowy trwały parę lat i po wielu trudnościach i problemach inwestorzy chcieli jak najszybciej wprowadzić się, często do częściowo skończonego budynku.
Po przeprowadzce i urządzeniu się najczęściej zapominali o dokończeniu formalności, tj. o złożeniu zawiadomienia zakończenia budowy do urzędu. Zwykle taki stan trwa do dzisiaj i właściciele nie zdają sobie sprawy, że formalnie mieszkają na terenie budowy.

 

Mieszkanie na placu budowy – z jakimi konsekwencjami się wiąże:

 

  • Możliwe iż mieszkasz bez adresu. Numer jest nadawany budynkowi, a nie placowi budowy, ale też nie jest to reguła;
  • Organ nadzoru budowlanego może wymierzyć karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego. Wysokość kary jest wyliczana indywidualnie dla każdego budynku. Jej wysokość jest różna, ale mówiąc tak najogólniej są to wysokie sumy;
  • Odmowa wypłacenia odszkodowania w razie wystąpienia szkody przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Może się okazać, że właściciele ubezpieczyli cały dam i jego wyposażenie, a w rzeczywistości szkoda wystąpiła na terenie budowy, która nie była wymieniona w umowie z towarzystwem ubezpieczeniowym;
  • Problemy prawne przy sporządzaniu podziału, spadku lub testamentu, gdyż okaże się, iż sprawa nie będzie dotyczyła gotowego budynku tylko budowy;
  • Za bezpieczeństwo budowy i osób na niej przebywających odpowiedzialność wciąż ma kierownik budowy. Formalnie to on decyduje kto i kiedy może na niej przebywać;

 

Bez wątpienia można stwierdzić, że zawiadomienie o zakończeniu budowy jest bardzo ważną sprawą. Działa na korzyść właściciela budynku. Brak dochowania tej czynności może skutkować wieloma przykrymi i kosztownymi konsekwencjami.

 

Co można zrobić w takim przypadku?

Należy jak najszybciej uregulować stan rzeczy czyli skontaktować się z naszym kierownikiem budowy. Tylko on jest w stanie przygotować dokumenty do urzędu.

 

Druk PB-16a zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku jednorodzinnego mieszkalnego możesz pobrać tutaj – klik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.