Formalności

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz decyzja o warunkach zabudowy.

W momencie, w którym zdecydujemy się na budowę domu zetkniemy się z szeregiem dokumentów lub planów. Z dokumentami tymi należy się zapoznać, a często i do nich dostosować. Jednym z ważniejszych dokumentów jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jest to dokument, którego znajomość jest istotna na etapie wyboru działki, wyboru projektu lub przed rozpoczęciem projektowania wymarzonego domu. Kolejnym momentem, w którym będzie nam potrzebny ten, w którym będziemy chcieli uzyskać pozwolenie na budowę.

MPZP jest to dokument określający przepisy obowiązujące na terenie danej gminy, będący podstawą do wydawania decyzji administracyjnych takich jak np. pozwolenia na budowę.

MPZP opisuje przeznaczenia i plany dotyczące gruntów, lasów i terenów przemysłowych. Określa warunki zabudowy oraz zasady panujące w danej gminie. Z informacji zawartych w dokumencie należy „wyciągnąć” istotne dla nas informacje, takie jak:
  • wytyczne kształtowania zabudowy, czyli kształt dachu i jego kąt nachylenia
  • gabaryty budynku, takie jak maksymalna wysokość
  • w jakiej odległości mogą stać obok siebie kolejne budynki,
  • intensywność zabudowy, czyli stosunek powierzchni biologicznie czynnych (zielonych) do powierzchni zabudowanych

MPZP są dostępne na stronach gminy w postaci plików pdf. MPZP składa się z części tekstowej oraz graficznej. W części tekstowej zawarta jest treść uchwały, opisująca warunki zabudowy oraz zasady, jakie obowiązują na terenie gminy.
Część graficzna to mapy w różnych skalach, na których zaznaczone są na kolorowo granice objęte planem, ale także granice przeznaczenia poszczególnych obszarów, np. pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, mieszkaniowe wielorodzinne, ale i przemysłowe.

Nie wszystkie gminy posiadają MPZP. W takiej sytuacji konieczne jest uzyskanie warunków zabudowy w formie indywidualnej decyzji. W tym celu należy pobrać specjalny wniosek ze strony Urzędu gminy lub Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego, odpowiednim do lokalizacji działki. We wniosku tym należy podać charakterystykę planowanej inwestycji, z zaznaczeniem istniejącego zagospodarowania oraz uzbrojenia terenu. Do wniosku trzeba dołączyć mapy, wstępne zapewnienie mediów. Możliwe iż będą potrzebne jeszcze inne dokumenty, ale będą one wymienione we wniosku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.