Założenia

Działka – na co warto zwrócić uwagę poszukując miejsca na swój dom

Mając już działkę nie szukaliśmy idealnego miejsca dla naszego domu. Zalety naszej działki przewyższają jej wady i uznaliśmy, że pozostajemy przy tym co mamy. Jednak mamy świadomość, iż większość osób chcących wybudować dom rozpocznie swoje działania od poszukiwania działki. Działki idealnej. A jaka działka jest idealna? Nie ma jednoznacznych odpowiedzi, bo to co dla jednego będzie atutem, to dla drugiego nie będzie miało większego znaczenia. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania działki, to zebraliśmy podstawowe założenia jakie warto rozważyć i jakie my wzięlibyśmy pod rozwagę. Każdy powinien zrobić to w swoim zakresie, z uwzględnieniem potrzeb swoich oraz swojej rodziny.

 

Podstawowe założenia warte przemyślenia przy poszukiwaniach działki:

Odległość od centrum

Jednym z ważniejszych elementów wyborów lokalizacji działki jest określenie maksymalnej odległości przyszłego domu od centrum miasta. Wiąże się to z pracą jaką wykonujemy i codziennymi dojazdami, ale również z zajęciami dodatkowymi. Dostępem do służby zdrowia, kultury i rozrywki. Ważnym elementem przy określeniu tej odległości jest styl życia jaki prowadzimy. Inne potrzeby będą miały rodziny lubujące się w bogatym życiu towarzyskim i kulturalnym. Inne pasjonaci natury i tak zwanego świętego spokoju.

Komunikacja

Punkt ten bardzo mocno łączy się z powyższym. Może zaistnieć taka sytuacja iż znajdziemy piękną działkę blisko centrum, jednak źle skomunikowaną. Myślimy tutaj o częstych korkach, dużym natężeniu ruchu, sporej ilości skrzyżowań i małej przepustowości dróg. Spowoduje to, że czas dotarcia do domu będzie dłuższy i bardziej męczący niż w przypadku dalszej lokalizacji, która z kolei charakteryzuje się lepszym skomunikowaniem, np. drogi szybkiego ruchu lub nowoczesny transport publiczny.

Odległość od komunikacji miejskiej, szkół i przedszkoli oraz centrów handlowych

Mimo iż praktycznie każdy z nas dysponuje samochodem, jest to warunek, który warto wziąć pod uwagę. W dużych miastach nowoczesna siatka komunikacji miejskiej potrafi znacząco skrócić czas poruszania się po okolicy. W terenach wiejskich ważna jest zarówno sieć komunikacji publicznej ale również sieć dróg.

Dojazd do parceli

Zacznijmy od tego, że każda działka budowlana musi mieć zapewniony dojazd. Warto natomiast by ten dojazd był drogą publiczną, utrzymywaną przez samorząd. Rozumie się przez to, że jest to droga utwardzona (wyasfaltowana), remontowana, odśnieżana przez wspomniany samorząd.

Orientacja względem stron świata

W naszej szerokości geograficznej idealne położenie działki powinno zapewniać jak najwięcej światła słonecznego w pomieszczeniach, w których często będą przebywali ludzie (pokój dzienny, salon). W związku z tym warto szukać takiej działki, by od strony południowej nie musiał być wjazd na działkę, parking, gęsty las.

Lokalizacja blisko wysokiego lasu jest atrakcyjna, jednak należy wziąć pod uwagę iż może on mocno zacieniać działkę oraz późniejszy dom.

Powierzchnia działki

Powiedzenie „od przybytku głowa nie boli” w przypadku zakupu działki i wybudowania domu może okazać się „strzałem w kolano”. Warto dobrze zastanowić się co poza domem chcemy mieć na działce (garaż, wiata, altana z grillem, szopa itp.) i jak wiele czasu chcemy poświęcać na pielęgnację ogrodu. Wiele więcej czasu wymaga utrzymanie dużego ogrodu niż niewielkiego ogródka. Warto zadać sobie pytanie czy spora działka, a co za tym idzie spory ogród jest nam niezbędny i czy chcemy poświęcać na niego sporo czasu i energii.

Nachylenie działki

Wiele osób ceni sobie działki położone na skarpie lub górce, które zapewniają atrakcyjne widoki. Warto by ten widok był od strony południowej. Położenie takie zapewnia optymalne nasłonecznienie przyszłego domu. Trzeba brać pod uwagę, że nowo wybudowane w przyszłości budynki mogą zasłonić dzisiejszy, piękny widok. W warunkach miejskich, w których występuje spore zagęszczenie zabudowań jest to często spotykane.
Trochę inaczej wygląda sytuacja jeśli szukamy działki nad morzem, które w naszym kraju znajduje się od strony północnej. Wtedy warto celować, aby atrakcyjny widok był od tej strony.

Duże nachylenie działki może się wiązać z wyższymi kosztami przy samej budowie domu, przykładowo ze względu na konieczność zastosowania specjalnego fundamentu.

Płaska działka nie zapewnia tak atrakcyjnych widoków, ale znacznie obniża koszty budowy oraz użytkowania terenu. Nie potrzeba robić niwelacji terenu, nasypów oraz zabezpieczać skarp, by komfortowo korzystać z uroków działki.

Media

Najważniejszym medium w jaki musimy wyposażyć dom jest energia elektryczna. Ważna jest odległość najbliższego punktu, do którego możemy się podłączyć. Pozostałe media, takie jak: woda, odprowadzenie ścieków i gaz byłoby najwygodniej podłączyć się do ogólnodostępnych sieci. Z gazu można zrezygnować, nie jest konieczny do funkcjonowania domu. Jeśli chodzi o dostępność wody to można ją dostarczyć albo z wodociągu albo z własnej studni. W przypadku braku ogólnej kanalizacji należy wybudować osadnik lub przydomową oczyszczalnię ścieków.

Potencjalni lub istniejący sąsiedzi

Ważnym elementem jest sprawdzenie najbliższego otoczenia potencjalnej działki. W planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy warto spojrzeć czy w najbliższej okolicy mogą pojawić się tylko domy jednorodzinne, czy osiedle deweloperskie. Poza tym mogą znajdować się tereny przeznaczone pod budowę sklepów wielkopowierzchniowych, zakładów przemysłowych lub drogi i skrzyżowania.

Działka, która w obecnej chwili jest otoczona pustymi polami jest atrakcyjna w tym momencie, ale nikt nam nie zagwarantuje, że za parę lat sytuacja nie zmieni się diametralnie i przykładowo nie znajdziemy się w samym środku ruchliwego osiedla. Z kolei jedna pusta działka, pomiędzy zabudowaniami będzie wydawała się mniej atrakcyjna, ale mamy już pewność jak będzie wyglądało najbliższe sąsiedztwo.

 

 

Co się tyczy nas i miejsca, które planujemy pod przyszły dom…

Działka, na której chcemy wybudować nasz dom znajduje się około 8 kilometrów od ścisłego centrum miasta, Bielska-Białej. Jest to idealna odległość dla nas, bowiem w ciągu kilku minut jesteśmy w stanie znaleźć się w centrum, a jednocześnie będziemy z dala od miejskiego zgiełku, na tzw. przedmieściach. Działka jest skomunikowana z miastem dobrymi, szerokimi drogami, a jednocześnie znajduje się na terenach wiejskich, blisko centrum gminy. Wszelkie sklepy, urzędy są w zasięgu kilku minut jazdy samochodem.

Dojazd do parceli zapewnia droga gminna, a sam wjazd na nią jest od strony północnej. Dzięki temu mamy idealny układ do rozplanowania domu i ogrodu od południa. Południowa część działki jest zacieniona szybko rosnącym zagajnikiem olchowym, który jest przewidziany do ścięcia, więc nie spędza nam to snu z powiek. Działka jest dość duża jak na budowę jednego domu (około 16 arów), a my nie chcemy spędzać sporej ilości czasu na pielęgnacji ogrodu, wobec czego musimy dobrze przemyśleć aranżację całości. Działka jest całkiem płaska i otoczona istniejącą zabudową mieszkaniową. Nie ma oszałamiających widoków, choć od strony południowej widać góry w odległości około 3 kilometrów. Mieszkający sąsiedzi nie są nam anonimowi.

Na terenie działki mamy prąd 230/400V. Brakuje nam wody, kanalizacji i gazu. Tego ostatniego nie będziemy podłączać, jest nam niepotrzebny. Wodę podłączymy z sieci ogólnej; kopanie studni nie wchodzi w rachubę, ze względu na złą jakość wody w ziemi. Ścieki ogarniemy osadnikiem lub przydomową oczyszczalnią – nie mamy tego jeszcze sprecyzowanego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.