Formalności

Pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę jest to decyzja administracyjna zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy według zapisów w Art. 28 prawa budowlanego.

Obecnie pozwolenie na budowę, z małymi wyjątkami jest konieczne, aby przystąpić do budowy domu. Pozwolenie na budowę wydaje urząd czyli organ administracji architektoniczno-budowlanej odpowiedni dla naszej lokalizacji (urząd miejski lub starostwo powiatowe).

Aby uzyskać pozwolenie na budowę inwestor musi w urzędzie złożyć wymagane prawem budowlanym dokumenty. Część tych dokumentów inwestor wypełnia sam. Część z nich musi wykonać uprawniony do tego projektant. Podstawą do otrzymania pozwolenia na budowę jest złożenie wniosku (PB-1) wniosek o pozwolenie na budowę oraz niezbędne załączniki. Wniosek składa się w postaci papierowej, choć jest już możliwość składania w formie elektronicznej.

Wydanie decyzji pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jest zwolnione z opłat.

Do wniosku musimy dołączyć następujące załączniki:

 

  1. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane druk – (PB-5) oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – ten druk wypełniamy sami.
  2. Projekt zagospodarowania działki, sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, w tym sieci uzbrojenia terenu, oraz urządzeń budowlanych sytuowanych poza obiektem budowlanym, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich, informację o obszarze oddziaływania obiektuten projekt wykonuje uprawniony do tego inżynier (trzy egzemplarze).
  3. Projekt architektoniczno – budowlany obejmujący w szczególności: układ przestrzenny oraz formę architektoniczną istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, zamierzony sposób użytkowania obiektów budowlanych, w tym liczbę projektowanych do wydzielenia lokali, z wyszczególnieniem lokali mieszkalnych, charakterystyczne parametry techniczne obiektów budowlanych, opinię geotechniczną oraz o sposobie posadowienia obiektu budowlanego, projektowane rozwiązania materiałowe i techniczneten projekt wykonuje uprawniony do tego inżynier (trzy egzemplarze).
  4. Decyzję zabudowy i zagospodarowania terenu o ile w naszym przypadku urząd jej wymaga – o ten dokument musimy wystąpić wcześniej.
  5. Inne wymagane przepisami prawa dokumenty ale są to sprawy indywidualne.

 

Po złożeniu wszystkich wniosków i załączników urząd ma maksymalnie 65 dni na wydanie decyzji. Zwykle trwa to krócej ale jest uwarunkowane ilością wniosków w naszym urzędzie. Jeśli urząd uzna, że istnieją braki i nieścisłości w złożonych przez nas dokumentach wezwie nas w celu uzupełnienia.

Decyzja pozwolenia na budowę jest wydawana bezterminowo, to znaczy iż urząd nie narzuca terminu zakończenia budowy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.