Formalności

Cechy dobrego kierownika budowy

O konieczności posiadania kierownika budowy pisaliśmy w tym poście – klik. Po opublikowaniu wpisu pojawiło się pytanie „jak wybrać dobrego kierownika budowy”, dlatego też stworzyliśmy dzisiejszy wpis. Poniżej lista z cechami, na które warto zwrócić uwagę w momencie poszukiwań oraz wyboru kierownika budowy.

 

Cechy dobrego kierownika budowy
  1. Kompetencje.
    Sprawa oczywista i pierwszorzędna. Kb powinien znać się na technologii robót, materiałach budowlanych a także na szeroko pojętych przepisach dotyczących bhp na budowie, kontroli jakości materiałów oraz robót budowlanych.
  2. Dyspozycyjność.
    Bardzo ważna cecha. Zależy nam, by nasz kierownik był obecny przy odbiorach wszystkich robót, by mógł kontrolować poprawność zastosowanych materiałów oraz poprawność wykonywanych robót. Przykładem jest odbiór zbrojenia przed betonowaniem, czy poprawność wykonywania izolacji przed ich zakryciem.
  3. Zaangażowanie.
    Kolejna istotna cecha, ponieważ kierownik budowy, oprócz funkcji nadzoru, powinien jeszcze umieć , a zarazem chcieć rozwiązywać problemy, które wynikną podczas budowy. W trakcie trwania budowy problemów i dylematów pojawia się sporo. Kb powinien na bieżąco i dość szybko reagować i podejmować, często trudne i odpowiedzialne, decyzje.
  4. Cena.
    Powinno być przełożenie, że im droższy, to tym lepszy kb. Jest to założenie dość logiczne. Budowa to są setki tysięcy wydanych naszych pieniędzy. Warto powierzyć to skomplikowane i drogie przedsięwzięcie osobie kompetentnej, zaangażowanej. Jednocześnie dobrze opłaconej właśnie po to, by nie mieć w przyszłości kłopotów / problemów / niespodziewanych wydatków. Warto jednorazowo zainwestować w kierownika, stosunkowo nieduże pieniądze, w porównaniu z kosztem całej budowy! Dzięki temu w przyszłości nie nieść konsekwencji błędów, które mogły by wyniknąć podczas realizacji procesu budowlanego.
  5. Opinie.
    Warto celować w osobę, która ma opinię fachowca, ale co za tym idzie wcale nie jest najtańszy. fachowca, który ściśle współpracuje z inwestorem i wykonawcą. Służy swoim doświadczeniem, kompetencjami i wiedzą. Nie idzie na ustępstwa w sprawach zasadniczych, mogących mieć zgubne konsekwencje w przyszłości.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.