Formalności

Dom bez pozwolenia

W parlamencie trwają prace nad ustawą dopuszczającą możliwość wybudowania budynku jednorodzinnego do 70 m2 zabudowy bez pozwolenia na budowę. Miałby to być dom jedynie na zgłoszenie. Jest to temat, który wywołał burzę w środowisku inżynierów budowlanych oraz masę zachwytów wśród potencjalnych inwestorów, czyli osób marzących o własnym domu. Wizja braku załatwiania stosu dokumentów i formalności, oraz wizja braku kierownika na budowie wielu osobom jawi się jako spora oszczędność czasu, stresu i pieniędzy. Czy aby na pewno tak to będzie wyglądało?

Jeśli ustawa przejdzie i będzie możliwość wybudowania budynku jednorodzinnego bez pozwolenia na budowę, to nie będzie to oznaczało jednak, że nie uniknie się konieczności składania żadnych dokumentów…

Do urzędu trzeba będzie złożyć następujące dokumenty:
  1. Projekt zagospodarowania działki,
  2. Projekt architektoniczno-budowlany,
  3. Oświadczenie o budowie dla własnych potrzeb mieszkaniowych,
  4. Oświadczenie, że przyjmuje się odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy.

 

Warto zwrócić uwagę na ten niewinnie brzmiący ostatni, czwarty punkt. W przypadku braku ustanowienia kierownika budowy cała odpowiedzialność za proces budowlany będzie spoczywać na inwestorze. Na osobie, która w praktyce nie będzie świadoma jakie bierze na siebie obowiązki.

Obowiązki kierownika budowy są zapisane w ustawie prawo budowlane Art. 22. Między innymi są tam takie zapisy:

„zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu oraz zorganizowanie budowy i kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy”.


Zapis ”przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy” mówi o bardzo obszernych, a nieujętych w tym artykule przepisach. Są to między innymi rozporządzenia o warunkach technicznych oraz  przepisy bezpieczeństwa. To bardzo obszerny zbiór przepisów, które muszą być znane i przestrzegane przez kierownika budowy.

„wstrzymanie robót budowlanych w przypadku stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia oraz bezzwłoczne zawiadomienie o tym właściwego organu”.


Ten zapis jest jednoznaczny. Mimo to nie określa szczegółów zagrożenia. Takie decyzje podejmuje kierownik budowy na podstawie swojego wykształcenia oraz doświadczenia.

Powyższe dwa przykłady to kropla z długiej listy obowiązków kierownika budowy. Inwestor powinien mieć świadomość jaką odpowiedzialność na siebie bierze. Jakie są konsekwencje nieznajomości prawa oraz konsekwencje błędnie podjętych decyzji, których w trakcie procesu budowlanego może być cała masa…

Kolejnym zagadnieniem jest znajomość technologii oraz materiałów związana z budową domu. W trakcie „tradycyjnej” budowy to kierownik ustala:
– kolejność robót,
– dokonuje kontroli jakościowej i ilościowej wykonanych robót,
– sprawdza zastosowane materiały,
– kontroluje ich jakość zabudowania,
– kontroluje zgodność wykonanych robót z projektem.

Czy Inwestor budujący swój pierwszy dom jest w stanie to zrobić dobrze… ?

Z praktyki wiadomo, że brak kierownika na budowie będzie ogromnym polem do nadużyć dla firm wykonawczych. Firmy te będą doskonale  wiedziały o braku kompetencji inwestora i mogą bezkarnie manipulować jego decyzjami.

Jest duże zagrożenie, że firmy wykonawcze będą chciały zmieniać zapisy w projekcie oraz zamieniać materiały budowlane zastosowane przez projektanta. Jakość wykonania robót może być bardzo niska. W praktyce inwestor nie jest w stanie sam tego skontrolować i wyegzekwować ani poprawnej, ani wysokiej jakości wykonania robót. Taki inwestor nie ma o tych sprawach bladego pojęcia, a firmy wykonawcze będą chciały, by opierał się na ich zdaniu.

Inwestor będzie się musiał zastanowić czy brak kierownika, a co za tym idzie fachowego nadzoru, to dla niego najlepsze rozwiązanie. Pewnie znajdą się Inwestorzy, którzy sami będą chcieli przejąć obowiązki kierownika budowy, co w konsekwencji może się skończyć drogimi naprawami oraz usuwaniem usterek. Kolejnym etapem będą roszczenia do wykonawców oraz droga sądowa, aby uzyskać usunięcie usterek. A to już temat na całkiem osobny wpis.

 

Może Cię również zainteresować:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.